вторник, 14 марта 2017 г.

Методична розробка уроку.

ДНЗ «Запорiзький центр професiйно – технічної освiти водного транспорту»
Розглянуто                                                                   „Затверджую”
на засіданні методичної                                              Заст. директора з НВР
комісії кулінарного циклу                                           ___________ Т.В.Кедрова               протокол № ____ від________
Керівник ___________ О.І.Аксьонова





МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТА
«КУЛІНАРІЯ»
НА ТЕМУ: «БУТЕРБРОДИ»





Викладач предмета «КУЛІНАРІЯ»
 ДНЗ «Запорізький центр професійно – технічної освіти водного транспорту»
 Гуревіч Наталія Василівна




2017



Професія: «Кухар; кухар судновий; офіціант судновий».
Тема програми: Холодні страви і закуски.
 Тема уроку: Бутерброди.
Мета уроку:
навчальна - сформувати знання в учнів з технології приготування
бутербродів,правил подавання та вимог до якості;
розвиваюча- сприяти розвитку вмінь порівнювати, узагальнювати, виділяти
головне; логічно, емоційно, переконливо викладати думки;
виховна         -  формування стійких якостей особистості робітника
                        професіонала.
Тип уроку–комбінований.
Методи проведення уроку- пояснювально-ілюстративний.
Дидактичне забезпечення:
наочні засоби: опорний конспект, підручники,роздатковий матеріал, відео презентації.
Технічні засоби : ноутбук, електронні носії інформації ,телевізор, проектор.
Роздатковий матеріал: натуральні зразки сировини, картки оцінювання, картки опитування.
Міжпредметні зв'язки:
Обладнання підприємств харчування і камбузів суден; товарознавство харчових продуктів;організація виробництва та обслуговування; санітарія, гігієна та фізіологія харчування; облік, калькуляція та звітність; охорона праці.


ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
 Привітання учнів.
 Перевірка відсутніх учнів та наявності чергових,
Організація готовності уваги учнів до уроку.
 ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду  учнів.
Актуалізація мотиваційних резервів учнів шляхом опитування з вивченого раніше матеріалу, використання презентації, підведення підсумків в оціночному листі.
Опитування домашнього завдання  учнів з використанням  презентації.
Внесіть результат в оціночний лист. (Максимальна оцінка 4бали)
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово викладача.
Дана тема включає в себе знання про технології приготування бутербродів, правила їх подачі, умови та строки зберігання.
ІV.Оголошення теми, мети,завдань уроку.
     Звернення викладача до учнів.
Після вивчення цієї теми ви отримаєте знання з:
-         технології приготування  бутербродів
-         правильного підбору посуду для подавання
-         оформлення бутербродів
-         робити розрахунки сировини
-         визначення якості готових страв.

V. Вивчення нового матеріалу.
Мінімізація теоретичного матеріалу теми шляхом проведення стислої лекції з елементами бесіди.
Пояснення технології приготування  бутербродів з використанням презентації   «Приготування бутербродів» .
Самостійна робота учнів.
Завдання для учнів:
1.Знайдіть у  мережі Інтернетвизначення наступних бутербродів:
Гамбургер
Чісбургер
Фішбургер
Чікенбургер
Веджибургер,  гарденбургер
Тофубургер


На виконання цього завдання Вам дається 5 хвилин.
Еталон виконання завдання виводиться на екран.(Максимальна оцінка 1бал)Внесіть результат в оціночний лист.
2.Заповніть таблицю з тестовими завданнями.
На виконання цього завдання Вам дається 5 хвилин.
Обміняйтесь  виконаними завданнями для перевірки.
Еталон виконання завдання виводиться на екран.(Максимальна оцінка 4бали)
Внесіть результат в оціночний лист.
VI. Закріплення, систематизація та узагальнення нових знань.
1. Підготуйте із запропонованої сировини зразки бутербродів, поєднуючи  інгредієнти  за смаком та кольором (відкритий складний,закритий).Учні демонструють результати  виконаного завдання.
Внесіть результат в оціночний лист.(Максимальна оцінка 4бали)

VII. Підсумки уроку.
Підведення підсумків уроку коротким оглядом його змісту. Порівняння результатів заняття  з поставленими завданнями, виявлення типових помилок учнів, з`ясування  їх причини та визначення шляхів їх усунення.
Оцінювання робіт учнів за оціночними листами, оголошення оцінок.
VIII. Домашнє завдання:
1. ОпрацюватиВ.С. Доцяк «Технологія приготування їжї з основами товарознавства» Стор..249
2.Оберіть завдання з урахуванням рівня складності
Складіть технологічну схемуприготування канапе з паштетом (1 бали)
Розрахуйте кількість продуктів необхідне для приготування 50 бутербродів з маслом за рецептурою №1 з оселедцевий маслом по рецептурі № (879).
(2 бали)

Зробіть презентацію  приготування бутербродів(3бали)



                                                                  ВИКЛАДАЧ : ГУРЕВІЧ Н.В.














Список літератури
1.     Бутейкіс Н.Г. Організація виробництва підприємств громадського харчування. – М.: Вища школа, 1990.
2.     Боровікова  Л.А. Товарознавство продовольчих товарів. – М.: Економіка, 1988.
3.     Волошенко Т.Д. Устаткування підприємств громадського харчування. К.: ЛДЛ,2005
4.     В.С. Доцяк «Технологія приготування їжї з основами товарознавства» Наш час Київ 2014.
5.     Піденко А.І. Гігієна і санітарія громадського харчування. – М.: Економіка,2004
6.     Сборник рецептур блюд и кулинарныхизделий для предприятийобщественногопитания.- К.: А.С.К., 2005
7.     Старовойт Л.Я. Кулінарія .- К.:Генеза, 1998.
















суббота, 11 марта 2017 г.

Позакласний захід: «Правила поведінки за столом»

Преподаватель: Этикет за столом – это искусство правильного поведения. Большая часть правил этикета очень проста и логична, так как основана на концепции хорошего отношения к другим людям. И хотя некоторые старые правила могут показаться далекими от реалий сегодняшней жизни, большая часть все же берет начало от уважения и щедрости.
Правила столового этикета на самом деле очень просты, их легко выучить и применять на практике. Часто эти правила соблюдаются сами собой. Столовый этикет основан на принципе того, чтобы создавать комфорт себе и другим посредством надлежащего поведения. Поэтому многие из правил столового этикета – это просто проявления вежливости. Например, считается грубым наклоняться через другого человека за столом, чтобы достать что-то, поэтому мы просим других передать то, что нам нужно. В этом случае мы обычно используем слова вежливости – извините, пожалуйста, спасибо.
Учащийся: Эстетика поведения за столом каждому человеку даёт уверенность и комфорт. Кому же хочется прослыть невежей в культурном обществе? В целом этикет - история и культура человечества. Столовый этикет лишь часть общего свода правил поведения в обществе и представляет собой комплекс хороших манер, которые выполняются во время трапезы.
Слово «этикет» (от фр. etiquette - этикетка, надпись) пришло в нашу повседневность из Франции. При дворе Людовика XIV гостям вручали так называемые «этикетки», правила поведения за столом. Отсюда и пошло название - этикет. Этого слова еще не существовало, а правила поведения, то есть этот самый этикет, уже были у древних греков и византийцев, во всем цивилизованном мире. По традиции родоначальниками этикета считаются Англия, Франция, Италия.
Учащийся:
Правила столового этикета никогда не бывают слишком официальными. Основы столового этикета следующие:
Сидите за столом прямо, но не чопорно, не сутультесь.
Всегда говорите «спасибо» и «пожалуйста».
Как только садитесь за стол, кладите на колени салфетку.
Не ставьте на стол локти, держите их ближе к себе во время трапезы, свободная рука должна лежать на коленях.
Ждите, пока всем не подадут еду, и только потом приступайте к трапезе, если только хозяева не предложили вам приступать к еде.
Не держите столовый прибор, как лопату. Используйте американский или континентальный стиль.
Всегда отламывайте или отрывайте кусочки от хлеба (но не отрезайте) и намазывайте только тот кусочек, который собираетесь откусить.
Отрезайте и съедайте один кусочек пищи за один раз, тщательно пережевывая ее перед тем, как проглотить. Отрезайте такие кусочки, которые удобно и легко есть.
Никогда не жуйте с открытым ртом, не говорите с полным ртом и не пейте напитки, пока не прожевали пищу (за исключением того случая, если вы подавились).
Жуйте спокойно и избегайте чавканья и чмоканья.
Если вам нужно вынуть какой-то кусочек пищи изо рта, сделайте это вилкой и положите его на тарелку, постарайтесь, чтобы его не было видно другим.
Если вы положили кусочек пищи на вилку или ложку, съедайте его полностью. Не держите его на весу во время разговора и не размахивайте им вокруг себя.
Никогда не кладите использованные столовые приборы на стол, только на край тарелки.
Если вы чего-то не можете достать, попросите других передать вам это. Даже если вы сами можете достать, никогда не наклоняйтесь через другого человека.
Извинитесь, если вам нужно будет выйти по какому-либо поводу во время приема пищи.
Всегда приносите свои извинения, если: вам нужно высморкаться, , вам нужно откашляться, вам нужно вытащить что-то из зуба или почисть зубы ниткой, вы начали икать, вам плохо и вас может стошнить, у вас газы
Учащийся:
Правильное использование салфетки:
Как только садитесь за стол, кладите на колени салфетку.
Если это большая салфетка, сложите ее пополам и положите на колени сгибом от себя.
Если это небольшая салфетка, ее нужно класть на колени, полностью развернув.
Если вам нужно встать со своего места и выйти, оставляйте салфетку справа от тарелки (сложив так, чтобы не было видно испачканных мест). Никогда не оставляйте салфетку на стуле, так как вы потом можете сесть на нее и испачкать одежду.
Кладите ее слева от тарелки, когда вы закончили трапезу.
Приправы и заправки:
За исключением соусов и подлив, всегда кладите специи или заправки на тарелку, а не прямо на еду. Например, положите немного джема или масла на тарелку, а потом уже намазывайте его на хлеб своим личным столовым прибором.
Учащийся:
Столовые приборы и столовое стекло:
Когда вы заканчиваете есть блюдо, кладите столовые приборы по диагонали на тарелку, ручками на расстоянии между четырьмя и пятью на часах, а концами между десятью и одиннадцатью.
Что касается столовых приборов и стекла, то всегда начинайте от внутреннего к внешнему. Например, если нужно начать с ложки для супа, то она будет лежать дальше всего справа от тарелки, а если начать нужно с салата, то вилка для него будет лежать дальше слева от тарелки.
Поведение:
Откусывайте небольшие кусочки пищи, чтобы вы могли легко поддерживать беседу за столом.
Не дуйте на горячую пищу, дайте ей остыть самой, пока вы будете разговаривать.
Всегда передавайте соль и перец вместе, чтобы они не были разделены за столом.
Если что-то передаете за столом, не передавайте это прямо в руки, а ставьте на стол между собой и тем, кто рядом с вами. Если вам нужно передать блюдо дальше, чем вы можете достать, то попросите соседа по столу сделать это и передать блюдо тому, кто просит.
Если вам передали блюдо, не накладывайте его себе сами, если только вы не являетесь тем, кому оно предназначалось.

Учащийся:
Ресторанный этикет
Обед в ресторане требует определенного опыта, но правила этикета в ресторане универсальны. И хотя вы являетесь клиентом, ваше очарование имеет большое значение: если вы отнесетесь с уважением к своему официанту или официантке, это принесет вам только пользу.
Старайтесь заранее бронировать столик в ресторане, особенно, если вы собираетесь обедать целой группой. Также следует обсудить особые пожелания заранее.
Если вам не нравится столик, который вы заняли, спросите, возможно ли занять какой-то другой стол, но сделайте это до того, как сядете за стол, чтобы не причинять неудобства окружающим. Если официант предлагает даме занять свое место за столиком, она должна любезно принять предложение и подождать, пока стул не коснется обратной стороны ее коленей, прежде чем садиться.
Рестораны сейчас предлагают как водопроводную воду, так и воду в бутылках. Кому-то будет нужно выбрать вина, но он может посоветоваться с остальными участниками обеда.
Если вы обедаете в компании, то должны сообща решить, какое количество блюд вы будете заказывать. Как только вы сделаете выбор, закрывайте меню. Если вы знаете, что счет будет оплачивать другой, делайте разумный и скромный выбор. Если вы сами оплачиваете счет, предложите своим гостям выбирать блюда на свой вкус.
Обычно всех за столом обслуживают одновременно. Подождите, пока всем не принесут заказанные блюда. Если ваше блюда еще не принесли, предложите остальным начинать трапезу и подождите несколько минут, прежде чем спросить о причине задержки подачи вашего блюда.
Если вы недовольны качеством еды, скажите об этом сдержанно и без лишних эмоций. Попросите заменить вам то, что не нравится. Ведите себя вежливо и не срывайтесь. Будьте осторожны, так как чрезмерные эмоции могут испортить обед вашим гостям.
Если вы являетесь организатором обеда в ресторане, то счет должны оплачивать тоже вы (если вы не решили по-другому заранее). Если вы делите счет на всех, то делите его поровну, не придираясь к своим компаньонам по поводу стоимости блюд и напитков. Это будет очень некрасиво с вашей стороны. Всегда оставляйте разумные чаевые, за исключением тех случаев, когда вас плохо обслужили.
В Америке принято просить сложить недоеденной обед с собой в пакет, якобы для собаки. Но в последнее время эта традиция распространяется и в Европе.
Давайте повторим правила поведения  за столом (показ презентации).
Сначала за стол приглашают женщин, затем мужчин. Опоздания к званым обедам и ужинам недопустимы.
К столу садятся на комфортном расстоянии - не слишком близко, не очень далеко. Расстояние должно быть таким, чтобы было удобно принимать пищу, не боясь облиться или помешать соседям.
Поведение за столом
Сидя за столом, локти на стол не кладут, исключение в этом правиле делают только для женщин и лишь на небольшой промежуток времени.
Хлеб и булочки берут только руками и ломают, а не режут их ножом. От целого куска хлеба кусать не принято, от него отламывают небольшие кусочки. Не принято скатывать хлебные шарики, играть столовыми приборами, фужерами, салфетками.
Во время еды голову низко над тарелкой не наклоняют, аккуратно подносят вилку или ложку ко рту. Есть и пить нужно без звука, не чавкая, громко прихлебывая или смакуя. Быстро есть неприлично, даже если вы очень голодны.
Нож держат в правой руке, вилку - в левой. Сегодня так принято есть почти все блюда - начиная от блинов и заканчивая отбивными. Не употребляют нож при еде спагетти (их едят с помощью вилки и большой ложки), морепродуктов (раков берут руками, креветок едят вилкой, крабов, лангустов, омаров - с помощью специальных щипчиков), рыбы, желе и пудингов (их едят вилками или ложками).
Есть с ножа - моветон. Нож ко рту подносить неприлично. С полным ртом за столом не разговаривают. Не поворачиваются спиной к соседу.
Если какое-то блюдо далеко на столе, не следует к нему тянуться через весь стол, можно культурно попросить подать его.
Салфетку на груди на раскладывают, и не затыкают за воротник - её расстилают на коленях.
Салфетка служит не только для сохранения чистоты одежды, но и для того, чтобы не испачкать губной помадой или жирными губами края стаканов, столовых приборов. После еды сначала вытирают губы, и лишь затем начинают пить. Женщинам губную помаду стоит удалить с губ бумажной салфеткой еще до начала трапезы.
За общим столом не курят, если только это не оговорено заранее и все присутствующие согласны с таким раскладом.
Некорректно рассказывать о своих болезнях, отказываясь от какого блюда. Лучше отказаться без объяснений причин.
После окончания трапезы нож и вилку кладут на тарелку параллельно друг другу, ручками вправо. Если же предполагается только смена тарелок и застолье продолжается, нож и вилку кладут на стол.
Никаких замечаний за столом не делают, даже если кто-то заметил какие-то нарушения этикета. После трапезы следует поблагодарить хозяев за угощение, никакая критика в данном случае неуместна.
Этикет при приеме разных блюд
Суп черпают понемногу справа налево или от себя. В этом вопросе некоторые школы этикета предлагают для удобства направлять движение ложки к себе, чтобы случайно не облить соседа. Если бульон или жидкий суп подали в чашке с одной ручкой и не подали ложку, такое блюдо не едят, а пьют. Если же у чашки две ручки - суп или бульон едят ложкой.
Масло для хлеба берут и намазывают на кусочек хлеба ножом. Колбасу и ветчину едят вилкой и ножом, не кладут на хлеб.
Напитки сначала разливают соседям по столу, затем в свой бокал. Водку из маленькой стопки выпивают сразу. Вино, коньяк и легкие напитки пьют небольшими глотками.
Фрукты и ягоды с косточками едят так: сначала аккуратно выплевывают косточку в ложечку, затем выкладываю её на блюдце.
Птицу едят с помощью ножа и вилки. Недопустимо обгладывать все косточки, на них должно остаться немного мяса.
Бутерброды берут руками, едят их с помощью ножа и вилки.
Показ видео «Правила пользования ножом и вилкой»
Учащийся:
Исторические курьезы за столом
Одно из старых правил столового этикета появилось весьма курьезно. Английский король Георг V, сидя за обедом, громко выругался и стукнул кулаком по столу. После того, как его гнев утих, он издал указ о том, что вилки на столе должны лежать зубцами вниз.
Французский король-солнце Людовик XIV всегда ел руками, при этом он умудрялся съесть чашку куриного супа, не пролив ни капли!
Несколько столетий назад Петр I определил правила поведения за столом для недорослей - «Юности честное зерцало», где правила гласили: «Не храпеть носом, не сморкаться прилюдно, яко труба трубит, не дуть в суп, чтобы везде брызгало, не класть руки на тарелку и ногами везде не мотать, а также не ковырять ножом зубы, над ествою не чавкай, как свинья, и головы не чеши». Правила были настолько строгими, что комфортно поесть было трудно.
Юрий Гагарин после своего эпохального космического полета был приглашен во дворец на прием к английской королеве. Увидев огромное количество вилок, ножей, щипчиков и ложек вокруг своей тарелки, Гагарин смутился. Поборов робость, он обратился к королеве за помощью. На что Елизавета спокойно ответила, что выросла в Букингемском дворце, но сама до сих пор плохо разбиралась в назначении всех этих приборов. И очень по-королевски стала кушать вместе с первым космонавтом паштет из омаров ложкой.
Преподаватель:Не всегда можно освоить все правила этикета сразу. Если человек не знает как есть то или иное блюдо, стоит внимательно понаблюдать за другими участниками трапезы или искренне признаться в том, что это блюдо вам неизвестно, и попросить помощи у собравшихся. В этом нет ничего предосудительного, и такое поведение тоже входит в правила этикета за столом. В следующий раз будет проще!



ОСОБЛИВОСТІ ПРОФІЛАКТИКИ КОНФЛІКТІВ У ПЕДАГОГІЧНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ.

Спілкування з іншими людьми – невід'ємна частина, необхідна умова повноцінногожиття кожної людини. Найкраще в нашому житті пов'язане із спілкуванням. А саме неприємне? Також із спілкуванням, з взаємостосунками удома і на роботі. Роздумуючи про те, що заважає нормальному спілкуванню, взаємодії, ми частіше всього згадуємо про конфлікти і про те, що з ними пов'язано: відсутність взаєморозуміння, загрози, ворожнеча,
образи, спроби довести свою правоту. Ми звикли відноситися до конфліктів як до явища тільки негативного. Нам хочеться їх уникнути. Але чи можна прожити без конфліктів? Щоб відповісти на це питання, треба, перш за все визначити, що таке конфлікт, прийти до згоди щодо значення цього слова. Існують різні визначення конфлікту, і всі вони підкреслюють наявність суперечності, яка приймає форму розбіжностей, якщо йдеться про взаємодію людей. Конфлікти можуть бути прихованими або явними, але в основі їх завжди лежить відсутність згоди між двома або більше сторонами – особами або групами. Відсутність згоди
обумовлена наявністю різних думок, поглядів, ідей, точок зору і т.п. Проте, воно, не завжди виражається у формі явного зіткнення, конфлікту. Це відбувається тільки коли існуючі суперечності, розбіжності порушують нормальну взаємодію людей, перешкоджають досягненню поставленої мети. Складні громадські обставини, що склалися на даний час у суспільстві, обумовлюють зростання різних, особливо загострених, відносин у розвитку і поведінці підростаючого покоління. Серед них особливу тривогу викликають не тільки агресивність, а й конфліктність. Найбільш гостро цей процес виявляється на межі переходу з дитинства до дорослості– у підлітковому віці. Тому проблема поведініки підлітків, що торкається суспільства в цілому, повинна викликати глибоке хвилювання і батьків, і педагогів.
Найгірше, що може бути в педагогічному процесі – це конфлікти. Це викликано тим, що група учнів являє собою не тільки навчальне об'єднання людей, які зібралися для отримання знань, це також і сукупність людей, в якій об'єднані індивіди, між якими встановлюються певні зв'язки і відносини. Крім цього, учні мають свої конфліктні проблеми, що виникають поза межами навчання. Будучи важливим осередком суспільства,ПТНЗ поєднує і координує поведінку учнів, включає їх у єдиний навчальний-виробничий процес, створює умови для розвитку. У цьому середовищі в учнів, які вже вважають себе дорослими, формуються поняття, думки, закріплюються звички, схильності, стверджується репутація. Учні - підлітки трансформуються в певну особистість.
Конфлікти в підліткових колективах є результатом напруженості, і вони здатні порушувати систему комунікацій, послаблювати колективну єдність, знижувати і групову єдність, і функціонування групи в цілому.
Як і в будь-якому елементі суспільного життя, так і в педагогічному процесі професійно-технічних закладів вирішенню конфліктів приділяють особливу увагу, а ще ми прагнемо запобігти виникненню конфліктів за допомогою профілактичних заходів. Адже нашим випускникам – кваліфікованим робітникам – працювати доведеться в безпосередньому спілкуванні з людьми. І тому ми переконуємо своїх учнів, що вони – майбутні працівники повинні бути врівноваженими, спокійними, а в колективі має панувати здоровий психологічний клімат. І дуже важливо, щоб підприємства-замовники кадрів тісно співпрацювали з нами –
навчальним закладом, що готує їм майбутніх працівників. Саме специфіка майбутньої роботи учнів і формує напрями психологічної роботи педагогічного колективу.
Найпоширеніші види конфліктів, що виникають в навчальному закладі:
Міжособовий конфлікт. Він виникає між учасниками педагогічного процесу одного або різних статусів: викладач – учень, викладач – викладач, учень – учень. Багато хто вважає,
що основними причинами цих конфліктів є необґрунтовані домагання або несумісні характери учасників ситуації. Дійсно, зустрічаються люди, яким через особливості характерів, відмінностей в поглядах, манері поведінки дуже непросто спілкуватися один з одним. Проте більш глибокий аналіз показує, що в основі таких конфліктів, як правило, закладені об'єктивні причини.
Конфлікт між особою і групою. Як відомо, неформальні групування встановлюють свої норми поведінки, спілкування. Кожний член такого групування повинен їх дотримуватись. Відступ від прийнятих норм групування розцінюється як негативне явище,
виникає конфлікт між особою і групуванням. Ще один поширений конфлікт цього типу – конфлікт між учнівською групою і викладачем. Найбільш важко такі конфлікти відбуваються при авторитарному стилі педагогічного спілкування.
Міжгруповий конфлікт. Наше училище як і будь-яка інша організація, складається з формальних і неформальних груп, між якими можуть виникати конфлікти. Наприклад, між адміністрацією та викладачами, між викладачами та майстрами виробничого навчання, між неформальними групами, між адміністрацією і профспілкою та ін .
Реалістичні конфлікти викликані незадоволенням певних вимог учасників або несправедливим, з точки зору однієї або обох сторін розподілом між ними яких-небудь переваг і направлені на досягнення конкретного результату – наприклад, конфлікт між учнем і викладачем через оцінку.
Нереалістичні конфлікти мають на своїй меті відкритий прояв негативних емоцій.
Розпочавшись як реалістичний, конфлікт може перетворитися на нереалістичний, якщо предмет конфлікту надзвичайно значимий для учасників, а вони не можуть знайти єдине рішення, розв’язати ситуацію. Це підвищує емоційну напруженість і вимагає звільнення від негативних емоцій, що накопичилися. Нереалістичні конфлікти набагато складніше врегулювати, додати їм конструктивний характер.
Надійний спосіб профілактики нереалістичних конфліктів в ПТНЗ– створення сприятливої психологічної атмосфери підвищення професійної майстерності і психологічної культури викладачів та майстрів виробничого навчання, оволодіння прийомами саморегуляції емоційних станів в спілкуванні. Якщо нереалістичні конфлікти відбуваються між учнем і викладачем то можна поставити під сумнів професійну придатність останнього.
При виникненні конфлікту його, звичайно, необхідно якомога швидше розв’язати, а ще краще прагнути запобіганню конфліктних ситуацій. Для цього можна використати наступні прийоми профілактики конфліктів у педагогічному процесі:
- створення сприятливої обстановки для спілкування членів педагогічного та учнівського колективів між собою з метою запобігання конфліктам:
- підтримка співробітництва між учнями та педагогами як універсальний спосіб запобігання та профілактики конфліктів.
Підтримка й зміцнення співробітництва, відносини взаємодопомоги є центральною проблемою тактики попередження конфліктів. Її вирішення носить комплексний характер і містить методи: соціально-психологічного, організаційно-управлінського, морально-етичного характеру.
Найважливішими із соціально-психологічних методів, орієнтованих на коригування думок, почуттів і настроїв людей, є такі:
- метод згоди – припускає проведення заходів, націлених на залучення потенційних конфліктерів у загальну справу, у процесі здійснення якої в можливих супротивників з’являється поле загальних інтересів, вони краще пізнають один одного, звикають
співпрацювати, спільно розв’язувати наявні проблеми;
- метод доброзичливості, розвитку здатності до співпереживання та співчуття до інших людей, до розуміння їхнього внутрішнього стану припускає вираження необхідного співчуття товаришеві по роботі, готовність надати йому практичну підтримку; використання
цього методу особливо важливе в кризових ситуаціях, коли вираження співчуття, широка й оперативна інформація про події, що відбуваються, набувають особливо важливого значення;
- метод збереження репутації партнера, поваги до його гідності; у разі виникнення будь-яких розбіжностей, що можуть спровокувати конфлікт, найважливішим методом запобігання негативному розвиткові подій є визнання гідності партнера, вираження належної
поваги до його особи; визнаючи гідність і авторитет опонента, ми тим самим стимулюємо відповідне ставлення його до нашої гідності й авторитету;
- метод взаємного доповнення припускає покладання на такі здібності партнера, якими не володіємо ми самі; творчі учні нерідко не схильні до монотонної, рутинної, технічної роботи, однак для успіху справи потрібні як творчі, так і роботящі учасники; метод
взаємодоповнення особливо важливий під час формування учнівських робочих груп, котрі в цьому випадку виявляються дуже міцними;
- метод недопущення дискримінації учнів вимагає уникання підкреслення переваги одного над іншим, а ще краще і якихось розходжень між ними; із погляду профілактики конфліктів метод має переваги, дозволяючи уникнути появи таких негативних емоцій, як почуття образи;
- метод психологічного піднесення припускає, що настрій людей, їхні почуття піддаються регулюванню, потребують певної підтримки, для цього існує багато способів: навчальні екскурсії, колективні проекти та презентації, підготовлені учнями та педагогами, святкові виховні заходи та різні форми проведення спільного відпочинку. Ці та подібні до них заходи знімають психологічну напруженість, сприяють емоційній розрядці, викликають позитивні почуття, взаємні симпатії та створюють морально-психологічну атмосферу в організації, що запобігає виникненню конфліктів.
Запобіганню конфлікту сприяє все, що забезпечує збереження нормальних стосунків між педагогами та учнями, зміцнює взаємну повагу й довіру. Ще одним дуже важливим компонентом у формуванні здорового психологічного клімату у педагогічному колективі та профілактики конфліктів є рівень культури кожного
педагогічного працівника. Адже наш центр готує представників професій, які займаються обслуговуванням населення, а тому дуже важливим моментом в навчально-виховному процесі для кожного педагога – бути взірцем уміння спілкування та взірцем уміння
толерантного відношення для своїх учнів. На власному прикладі доносити до відома своїх підопічних правила та норми поведінки в суспільстві.
 Поради викладачам:
1. Педагоги які не уникають конфліктів, а прагнуть їх вирішити, набувають безцінного особистого досвіду управління конфліктами. До них приходить розуміння мотивів поведінки педагогів і учнів, поступово виробляються навички прогнозування й управління ними.
 2. В педагога на роботі має бути робочий настрій, негативні емоції, пов'язані з особистими проблемами, залишаються поза навчальним закладом.
3. Не уникаєте конфліктів між учнями і викладачами, а спрямовуйте процес їх вирішення в конструктивне русло та не затягуйте терміни їх вирішення.
4. Однаково справедливо ставтесь до всіх своїх учнів та колег.
5. Всю свою педагогічну діяльність в робочий час зосереджуйте на процесі навчання та виховання.
6. Не допускайте приниження учнів, а піднімайте їхній розвиток до свого рівня.
7. Навчайте своїх учнів умінню вчитися.
Звісно, конфлікти в педагогічному процесі неминучі. Невипадково професія педагогічного працівника визнається однією з найважчих за своєю психофізіологічною напруженістю і стоїть на одному рівні за показниками напруженості праці льотчиків- випробувачів і альпіністів. Тому однією з проблем у педагогіці є питання конструктивного вирішення конфлікті.
 Список використаних джерел
1. Анастазі А. Психологічне тестування: кн.2 / За ред. К.М. Гуревича, В.І. Лубовским – М:
Наука, 1982.
2. Волков Б.С. Вікова педагогіка / Б.С. Волков.– М.: ЕКМОС, 2004.
3. Дубровіна І.В. Практична психологія освіти / І.В. Дубровіна. – М. : ТЦ «Сфера», 1998.
4. Кон І.С. Психологія ранньої юності / І.С. Кон.– М.: Освіта, 1989.
5. Любимова Л.Д. Вікові періоди психічного розвитку дитини / Л.Д. Любимова // Питання
психології. – 1996.
6. Семенюк Л.М. Хрестоматія з вікової психології / Л.М. Семенюк.– М.: Міжнародна

педагогічна академія, 1994.__


Правове виховання учнів ПТНЗ

Формування духовного світу людини, особливо молодої, має актуальне значення для побудови незалежної Української держави з власним державним устроєм, соціальними відносинами і правовою системою. Після проголошення незалежності в Україні розпочався процес переходу до ринкових відносин, який і досі відбувається не послідовно і суперечливо. Деформації в економічній сфері породжують деформовану свідомість, бездуховність і свавілля в різних сферах життя суспільства, особливо в середовищі молоді, що дуже небезпечно для державної розбудови, створення її економічної, політичної та духовної бази.
Ефективним засобом боротьби проти зазначених негативних явищ є формування у підростаючого покоління високої культури, зокрема правової. Високі моральні принципи, естетичні смаки, політична культура молодої людини формуються в нерозривному зв'язку з оволодінням необхідним обсягом правових знань і юридичних норм.
Основні цілі правового виховання — навчити учнів правових знань, прав та обов’язків громадян у демократичній державі, формувати громадську культуру, засновану на повазі до прав і свобод людини. Враховуючи найважливішу роль права в громадянському суспільстві, кожному громадянину необхідно знати, як функціонує держава, як впливають на особу закони держави, як громадяни можуть впливати на політику і життя своєї громади і держави в цілому.
Для цього в учбових закладах вводяться спеціальні курси та навчальні предмети , які сприяють вихованню поваги до правових засад у суспільстві. надають найбільш необхідні у повсякденному житті кожної людини практичні знання про право та його галузі, про державний устрій і владу, про юридичні організації, про правові та інші мирні процедури розв’язання життєвих проблем, про права та обов’язки громадянина. Всі ці знання роблять людину компетентним громадянином. Дають можливість учням використовувати свої правові знання і розуміння правової системи в практичних ситуаціях, з якими вони стикаються в повсякденному житті.
Отримання правового виховання і знань важливе для глибшого розуміння шкільних курсів історії, суспільствознавства, основ економіки.
Але тільки курсу правознавства недостатньо, особливо враховуючи контингент учнів ПТНЗ. Особливістю сучасного правознавчого навчально-виховного процесу є застосування інтерактивних методів роботи: мозкового штурму, дискусії, групового та індивідуального аналізу правових ситуацій, взаємонавчання; імітації спрощених судових засідань, навчальної мозаїки, рольових ігор, моделювання тощо. Кожний з навчально-виховних заходів передбачає різні види пізнавальної, розумової та учбової активності учнів.  Тому  в групі ми проводимо позакласні заходи, виховні години , присвячені правовій тематиці. які дають можливість учням використовувати свої правові знання і розуміння правової системи в практичних ситуаціях, з якими вони стикаються в повсякденному житті. Слід зазначити, що часто правопорушення скоюються не через велике бажання зробити щось недобре, не через нестаток матеріальних благ в сім'ї, а через те, що підліток не вміє організувати свій вільний час, не може реалізуватися в навчальній та позаурочній діяльності. Виховну роботу у навчальній групі можна організовувати за методикою колективної творчої діяльності, коли діти самі планують, самі готують, розробляють хід  виховних заходів, їх сценарії, проводять їх та аналізують досягнення і невдачі, результати. Особливістю проведення таких заходів є зайнятість кожного учня в тій чи іншій мірі, відповідальність кожного учня за якусь окрему ділянку роботи, що сприяє вихованню в учня соціальної активності, допомагає йому реалізувати себе, самоствердитися, вчить правильно і з користю для себе організувати свій вільний час.
Заходи проходять у неформальних обставинах, тому кожен може висловити свою думку, вислухати опонентів, вступити в дискусію.
 Зазвичай група учнів готує  теоретичний  матеріал (використовуючи інтернет ресурси), а керівники групи складають запитання для обговорення за темою. Дуже важливо під час дискусії контролювати хід обговорення, враховуючи вік, базові знання, життєвий досвід учнів і т.д.. У процесі взаємодії на рівні учень-учень та вчитель-учень діти вчаться досліджувати поставлені проблеми, чітко і в стислій формі висловлювати свої думки, дискутувати, поважати погляди інших. Вони вчаться приймати виважені рішення з урахуванням можливих особистих і громадських наслідків та усвідомленням своєї власної громадянської та моральної відповідальності.
   В 1 півріччі були проведені заходи
Обов язки і права учнів. Правила внутрішнього розпорядку центру. (відповідальні - керівники групи)
«Ні насильству у молодіжному середовищі».
(відповідальні – Крячко, Крижановський)
«Державна політика у сфері протидії  поширенню наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління».(відповідальні – Метенько, Руденко)
«Підлітки і правопорушення». (відповідальні –Белошинський, Іщук)
І підсумкова вікторина проведена в групах 17 і 63-
«Кожен правий має право».
 Всі ці заходи сприяли підвищенню правової культури учнів - не тільки знань, розуміння і психологічного сприйняття чинного права, а й поведінки особи в межах чинної правової моделі.



Література
 1. Закон України "Про загальну середню освіту", Київ, Шкільний світ, 1999р.
 2. Конституція України, Харків, "Веста", 1999р.
 3. Національна Доктрина розвитку освіти, Київ, Шкільний світ, 2002р.
4. М.Фіцула, "Правове виховання учнів, Київ, 1997р.
  5. П.Васькович, "Проблеми правового виховання молоді", Право України, 1997р., №2, с. 49-50
 6 Класному керівнику "Як оцінити ефективність виховної роботи" , Київ, "шкільний світ" 2010р
 7. О.Ворожейкіна, "Щоб життя у класі було цікавим", Харків, видавнича гр. "Основа", 2012р